web přesměrován

Přehřívání PC

Dokonalá funkce chlazení vnitřního prostoru skříně každého PC je neobyčejně důležitá. A pokud používáme hodně se zahřívající procesory Duron/Athlon/.. z produkce AMD, je to důležité dvojnásobně. Především v extrémních letních teplotách je zapotřebí kontrolovat zda nové, dříve se neprojevující nestability operačního systému Windows nejsou důsledkem kriticky vysoké teploty procesoru.


Jak se to bude projevovat?


Jakmile nám začnou přerušovat práci na dříve celkem spolehlivém počítači známé modré obrazovky operačních systémů Windows 9x (že došlo k různým výjimkám), popřípadě vám nedovolí pracovat vlídněji vyhlížející, ale ne méně vážná hlá?ení ve Windows 2000/XP/Vista, měli bychom vždy v prvé řadě kontrolovat teplotu procesoru a otáčky jeho větráku (tím spíše pokud provozujeme dost hřející systém s procesory AMD typu Duron/Athlon/..). Typickým rysem přehřívání hardwaru je lepší stabilita operačního systému v chladných dnech, výrazné zhoršení v extrémních vedrech a zvlášť velké problémy při přetížení systému, například když pracujeme současně ve více aplikacích.


Co udělat nejdříve?


Pokud máme podezření na přehřívání procesoru, uložíme okamžitě data, uzavřeme aplikace a okamžitě restartujeme počítač. Není vůbec dobré za každou cenu pokračovat v práci, nebož hrozí zničení nejen procesoru, ale i základní desky, díky drastickému přehřátí součástek (kondenzátorů) v těsném sousedství proceseru. Následující test je natolik jednoduchý, že se nám vůbec nevyplatí podstupovat nějaká rizika. Po restartu počítače je nutné hned na začátku nového náběhu pohlídat okamžik možnosti vstupu do BIOSu (u BIOSů AWARD tiskneme klávesu [DEL] při návěstí "PRESS <DEL> TO ENTER SETUP" na spodním okraji monitoru). Pokud nemáme příliš starou základní desku, zvolíme po vstupu do "CMOS Setup Utility" BIOSu položku "PC Health Status" a potvrdíme ji. Pak se nám objeví měřené hodnoty nejen teploty procesoru a systémové desky, ale i otáček ventilátoru a také měření všech podstatných napájecích zdrojů. I teplota hodně hřejícího proceseru typu Duron/Athlon by měla být menší než 70°C a otáčky typického kvalitního ventilátoru by měly být někde kolem 5600 rps (nevztahuje se na velké pomalo-otáčkové ventilátory)(manuál k základní desce či k větráku procesoru to určitě upřesní). Pokud je teplota proceseru větší než 70°C, nebo pokud se dokonce větrák procesoru vůbec netočí, je to neklamný znak špatného chlazení procesoru a nezbývá, než vniknout do skříně počitače a opravit/vyměnit chladič procesoru.


Jak ošetřit hardware?


První co kontrolujeme po otevření skříně PC je teplota žeber chladiče. Pokud jsou žebra poměrně chladná, znamená to, že chladič není v dobrém tepelném kontaktu s pouzdrem procesoru. Abychom se vůbec dostali k chladiči procesoru, budeme muset většinou vyjmout celý zdroj napájení PC, který nám zavazí v přístupu. Není to většinou složité, stačí vyšroubovat jen několik šroubků, kabeláž není třeba odpojovat. Pak lze snadno (bez šroubování) odstranit chladič procesoru.


Větrák procesoru se netočí:


Pokud jsme naměřili nedostatečné, nebo dokce nulové otačky chladícího větráku, po otevření skříně PC se hned zaměříme na odstranění této závady. Po vyjmutí napájecího zdroje demontujeme celý chladič procesoru a můžeme se pokusit o opravu větráku (málokdy je na vině vadné napájení). Většinou toto snažení končí výměnou celého chladiče za nový, což doporučuji dokonce i v případě, že větrák je hlučný, neboť chlazení procesoru je důležité nejen z hlediska stability systému, ale i z hlediska pohodového, klidného chodu. Při zpětné montáži opraveného či nového chladiče musíme dbát na dobrý tepelný kontakt s pouzdrem procesoru, jak je uvedeno níže.


Větrák procesoru se točí:


Pokud má větrák procesoru dostatečné otáčky a pokud jsou žebra chladiče poměrně chladná, musíme se pokusit obnovit odvod tepla z procesoru. Po vyjmutí napájecího zdroje (pokud zavazí) demontujeme celý chladič procesoru a pečlivě odstraníme všechny zbytky tepelného pojiva jak s povrchu procesoru tak z kontaktní plochy chladiče. Před zpětnou montáží chladiče naneseme na povrch procesoru ve velmi tenké vrstvě novou kvalitní (šedou či stříbrnou) teplovodivou kontaktní pastu. Jediným úkolem pasty je vyplnit mikronerovnosti povrchu a tak není vůbec potřebné (ani užitečné) používat silnou vrstvu. Po přiložení chladiče na procesor mírným pohybem po povrchu docílíme ještě dokonalejšího rozetření pasty a můžeme připnout chladič sponou a připojit káblík napájení a měření otáček.


Jak to hlídat?


Restartovat pořád počítač jenom proto, abychom pomocí BIOSu zkontrolovali teplotu procesoru a otáčky větráku chladiče, je prakticky nemožné a velmi otravující. Proto dnes dodává drtivá většina výrobců základních desek na přiloženém CD různé nástroje, které toto zvládají i z prostředí Windows. Například desky MSI mají přibalený na svém CD užitečný prográmek PC Alert System Monitor, který po nainstalování neustále monitoruje (interval možno nastavit, přednastaveny jsou 3s) hodnoty teploty procesoru i systémové desky, otáčky větráku a také napájecí zdroje Vcore, 3.3V, +5V a +12V. Program umožňuje nastavit spuštění poplachu při překročení limitních (nastavitelných) hodnot teploty.


Jak ho zchladit?

Umístěte počítač tak aby bylo zajištěno dobré větrání a co možná nejvyšší cirkulace vzduchu ve skříni. Neumisťovat PC v blízkosti topení atp. Pokud PC umístíme na zem musíme počítat s tím, že bude nasávat poměrně dost prachu.

Teplotu jednotlivých komponent doporučuji průběžně sledovat. Jedna z příčin s nestabilitou PC je právě vysoká teplota na procesoru, grafické kartě, pamětí, zdroje nebo disku HDD.

Maximální teploty komponent - orientační maximální teploty komponent počítače

 • Procesor 70°C - 75°C. Měli bychom dosáhnout podstatně menších hodnot i při zatížení počítače.
 • HDD disk podle umístění čidla v jeho okolí by se teplota měla pohybovat cca. 40°C. Optimální teplota HDD je do 40°C při teplotě vyšší jak 45°C se HDD ničí vemi rychle.
 • Grafická karta 70°C - 85°C
 • Uvnitř skříně počítače 40°C
 • Pozor na teplotu spínacích tranzistorů na základní desce 80°C

Jsou to hodnoty orientační a měli bychom dosáhnout především na procesoru a grafické kartě nižší hodnoty. V současné době není problém najít kvalitní řešení chlazení komponent a skříně PC. Nemusíme ani pořizovat vodní chlazení. Vysoká teplota totiž součástkám v počítači nesvědčí a zkracuje jejich životnost. Aplikace vám dále nabízí přehled o aktuálním napětí a otáčkách ventilátoru (pokud to podporuje vaše základní deska).

Možné příčiny přehřívání počítače

 • Nevhodné umístění počítače: v blízkosti topení, uzavření ve skříni atp.
 • Vadné větráky: na procesoru, zdroji, grafické kartě, nedostatečné odvětrání skříně PC.
 • Nevhodný a málo účinný chladič na procesoru.
 • Zanesený pasivní chladič
 • Prach - zanesený zdroj, větráky, základní deska, komponenty
 • Zanesený chladič a větrák na procesoru: Vezměte si vysavač a vysajte prach
 • Přetaktovaný procesor: pokud dochází po přetaktování procesoru k přehřívání, je nezbytné použít účinnější chladič a větrák.
 • Nevhodná skříň počítače (špatné uspořádání drátů): pokuste se udělat ve skříni pořádek svázáním kabelů k sobě
 • Uživatelem odstraněné větráky (např. grafická karta), za účelem ztišení počítače.

Doporučení - Teplo z počítače musí ven

 1. Sledujte teplotu na jednotlivých komponentech a ve skříni PC. Případně si stáhněte příslušné programy . Já osobně využívám SensorsView. Je malý a jednoduchý.
 2. Umístěte počítač na vhodné místo, tak aby nebyl v blízkosti topení atp.
 3. Zkontrolujte zda nemáte zanesené chladiče a větráky prachem. Je-li tomu tak vyčistěte je.
 4. Dejte na zadní stěnu skříně PC účinný a tichý větrák.
 5. Vyměňte chladič a větrák za účinnějjí a tišší a nejlépe s manuální regulací otáček větráku